nope, at 3 dollars per gram, thats a whopping 84 dollars per ounce...

now count the price of pots, dirt and or hydroponics systems, fertilizers and nutrients, propane (if they are using CO2 generators), the electrical bill from the 4000 watts of light you are running, then your time....

for 84 bucks an ounce....

you spent all your time, knowledge and work for 84 bucks an ounce, and you send it to a packager who stuffs it in a bag after weighing it, and sells it to the stores for 168 dollars per ounce... then the state stores sell it at 12 dollars a gram, bringing in 336 (420 per ounce at 15 a gram) per ounce...

who did all the work here? its basically like commercial fisherman, they get say 5 bucks a pound for King, while the stores charge 30 per pound...

except if you disagree with the state on your wages/prices, they can if they want to, take it away from you...

all 502 really was, was a cover for losing the Alcohol taxes... with their prices, it will increase private under cover grow operations that already exist on some seriously large scales... they wont be able to legally sell it to the state, so they can dump their prices to say 10 a gram, or even 250 an ounce, and people will continue to buy it from underground sources vs the high priced stuff on the shelves....

as SD said it will be interesting to see how it unfolds, but honestly, i dont see a whole ton of actual good coming from 502.... except for the state....